"Иглата е толкова познат предмет, че хората могат погрешно да я смятат за обикновен инструмент", казва Харада. "Но производственият процес е едновременно сложен и комплексен, изискващ много различни технически процеси, включително рязане, щамповане, шлифоване и електропокритие. Производителите от Хирошима работят непрекъснато за подобряване на всеки процес и за създаване на иновативни игли, които да обслужват разнообразни нужди."
Подобно на изработката на фин меч, стоманата се закалява и темперира, така че иглата да бъде здрава и гъвкава, но същевременно устойчива на огъване и счупване. Ухото се полира отвътре и отвън за по-лесно нанизване на конеца, а върхът се подлага на полиране с абразив с висока плътност, за да се гарантира остротата му.
Тези игли трябва да са здрави и гъвкави, но устойчиви на огъване и счупване.
Дори когато една игла се счупи или върхът ѝ се изтъпи, тя не се изхвърля просто така. По дългогодишна традиция иглите и игличките, които са изживели своята полезност, се отнасят в храмове или светилища. За да се осигури "меко приземяване" по пътя към пенсионирането, малките инструменти се поставят с върха надолу в гладка торта от тофу. След това с ритуал, наречен hari kuyō, им се благодари за тяхната служба. Обичаят започва преди около четиристотин години и все още се спазва в някои храмове и светилища в страната, обикновено на 8 февруари или декември.
"Качествената игла е много по-удобна и позволява да шиете с часове, без да се уморявате", казва Муцуко Яватагаки, професионален квилинг и инструктор по шев. "Получавате и по-добри резултати. Добрите инструменти допринасят за добрата работа."